Штетата од природните катастрофи низ светот лани изнесува 120 милијарди долари

Минатата 2021 година се покажа како една од најскапите години во историјата на осигурувањето, пред се, поради ураганите и зимските бури во САД, соопшти реосигурителната компанија „Munich Re“


Реосигурителната компанија „Munich Re“ предупредува дека климатските промени ги зголемуваат шансите за екстремни временски настани.

Осигурената штета од природни катастрофи минатата година изнесуваше околу 120 милијарди долари, а поголема беше само во 2017 година кога достигна 146 милијарди долари, поради ураганите Харви, Ирма и Марија.

Тешка година исто така беше и 2011 година, кога имаше серија силни земјотреси во Јапонија и Нов Зеланд и 2005 година кога ураганот Катрина го опустоши Њу Орлеанс.

Проценката на „Munich Re“ е повисока од онаа на „Swiss Ra“, која во декември пресмета дека вкупната осигурена штета во 2021 година изнесува 105 милијарди долари.

Прочитајте повеќе овде{{'subscribe.for.newsletter'|translate}}

Account

Error message here!

Show Error message here!

Forgot your password?

Register your new account

Error message here!

Error message here!

Show Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close