Емисиите на јаглерод го достигнуваат нивото од пред пандемијатаГлобалните емисии на јаглерод диоксид ќе се вратат приближно на нивоата на кои беа пред пандемијата Ковид-19, открија научниците.

Количината на гасови кои ја загреваат атмосферата во 2020 година падна за 5,4% поради карантините. Mеѓутоа, научниот извештај направен во рамки на Global Carbon Project предвидува емисиите на СО2 оваа година да пораснат за 4,9%.

Повеќе
{{'subscribe.for.newsletter'|translate}}

Account

Error message here!

Show Error message here!

Forgot your password?

Register your new account

Error message here!

Error message here!

Show Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close