Разговор со Јованка Атанасовска - Една од наградените на конкурсот Дизајнирај и инспирирајЈованка Атанасовска е студент на Академијата за дизајн и е една од наградените на конкурсот Дизајнирај и инспирирај со пораката за преземање на #КлиматскаАкција

Јованка Атанасовска, студент на Академијата за дизајн, е една од наградените на конкурсот Дизајнирај и инспирирај со пораката за преземање на #КлиматскаАкција.


Во разговорот со klimatskipromeni.mk Јованка вели дека инспирацијата за нејзиниот постер ја добила од се поголемата и неконтролирана сеча на дрва со што се уништуваат шумите, белите дробови на планетата, како и шумските пожари предизвикани од човечки фактор.

Нејзиниот постер беше еден од најмногу гласаните кој собра голем број на лајкови и коментари. Јованка е среќна за позитивните реакции кои како што вели искрено не ги очекувала. 

Таа порачува младите да бидат активни, да ги следат информациите за климатските промени и да преземат климатски акции бидејќи мора да се менуваме кон подобро. 

{{'subscribe.for.newsletter'|translate}}

Account

Error message here!

Show Error message here!

Forgot your password?

Register your new account

Error message here!

Error message here!

Show Error message here!

Error message here!

Error message here!

Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close